Duncan Stutterheim (Purmerend, 1971) van ID&T richtte op zijn achttiende een koeriersbedrijf op. Een jaar later begon hij met zijn broer Miles, die in 2000 bij een auto-ongeluk om het leven kwam, housefeesten te organiseren. En niet zonder succes.
Duncan, getrouwd en vader van twee dochters, woont nu in Australië van waaruit hij stadionfeest Sensation wereldwijd verspreidt. Een gesprek over ondermeer zero tolerance, burgemeester Cohen van Amsterdam, het oprichten van een politieke dance partij en over Trance Energy en Mystery Land die internationaal uitgerold gaan worden.
Tekst: Frank Böhm
Hoe bevalt het leven down under? Wat valt mee en wat valt tegen in het dagelijks leven?
Het leven voor Australiërs is fantastisch. Veel mensen hebben het goed en de taxi chauffeur hier heeft een fijn leven met een leuk huis. Negen maanden zon, vriendelijke en beleefde mensen. Als ik ergens opnieuw geboren zou mogen worden dan hier graag. Maar als je in Nederland bent geboren onder de rook van Amsterdam dan mis je een boel. De vrijheidsmentaliteit van Amsterdam mis ik heel erg. Je vrienden mis je en als het EK er is en jij staat heel surrogaat in een kroeg om 5 uur in de ochtend in het oranje dan denk je wel even, wat is dit land ver, het is héél ver. Je kan er gewoon niet even bij zijn. Dat is een raar gevoel en ook geen fijn gevoel.
De vrijheidsmentaliteit van Amsterdam, wat bedoel je hier precies mee?
Dat je even je boodschappen kan uitladen, hier krijg je echt meteen ruzie, dat hoort niet. Regel is hier ook echt regel. Ik fiets graag door Amsterdam en als er geen verkeer komt dan is door rood rijden gewoon. Hier stopt men allemaal netjes.
Hoe is de partyscene aldaar?
De partyscene is goed en het nachtleven is ook goed. Veel clubs en barretjes met goede muziek, best wel te vergelijken met Amsterdam. Alleen ze lopen met niets voorop. Ze kijken enorm op tegen Europa. Ook logisch want daar gebeurt het ook. Ze kijken ook enorm op tegen internationale dj’s en de Nederlanders doen het hier erg goed.
De feesten die er zijn, zijn groot. 30.000 man en dan in vijf steden. Dat was ook een van de redenen dat ik wilde blijven. De feesten zij wel groot met veel mensen maar productioneel en creatief gezien zijn ze voor onze standaard niet goed. Wij hebben hier een boel te winnen en het is ook leuk om dat te gaan doen voor de mensen. Ze reageren hier heel erg goed op nieuwe dingen en zijn blij dat je komt met iets nieuws.
Welke muziekstroming is het populairst en zijn er veel festivals, net als in Nederland?
Club, electro en indy zijn groot in Sydney en trance, club en electro zijn groot in Melbourne. In de andere steden is niet echt een eigen cultuur en voert clubhouse de boventoon. Er zijn hier ook meer steden zoals Perth, Adelaide en bijvoorbeeld Brisbane, ook een stad van bijna 3miljoen mensen. Er zijn hier minder festivals maar per stad heb je wel vier grote festivals. Harde muziek begint hier nu ook populairder te worden.
Mis je Nederland? Hou je de scene en dance sites hier strak in de gaten?
Ik mis Nederland zeker maar ik ben er vier maal per jaar dus ik ben er eigenlijk gewoon. Ik weet precies wat er speelt doordat ik veel contact houd met mensen die er middenin zitten en wij doen niet anders dan er “tussenin” zitten.
Je was zelf op Mystery Land dit jaar, hoe vond je het? Wat vond je goed en wat vond je voor verbetering vatbaar?
Ik vond het geweldig. Alles en iedereen was er. Veel leuke dingen, echt een dag waarop van alles te beleven valt. Van mij mogen er iets minder muziek tenten zijn die serieus programmeren. De tenten die we serieus programmeren moeten we goed doen zodat die de hele dag vol zitten en daar omheen veel gekke kleine dingen.
Sensation Black heeft nu Black. Waarom?
Omdat het geen Sensation meer is. Sensation in zijn hoedanigheid met “white” gaat de wereld in en we willen geen verwarring meer.
Vanuit de wandelgangen gehoord: waarom was Black dit jaar voor het laatst in de Amsterdam Arena?
Ik kom nooit in de wandelgangen.
Black gaat stoppen dus in Nederland?
Nee, daar zijn ze druk mee in de weer. Binnenkort wordt duidelijk hoe en wat.
Eric Keijer van Sensation had het erover dat er iets nieuws komt van ID&T in Nederland, vertel?
Dat weet ik niet, ik weet alleen de grote lijnen.
In Nederland is er tegenwoordig geen trance meer op Sensation, een bewuste keuze?
Oh meen je dat nou? Is mij niet opgevallen? Hahaha tuurlijk. Ik vind die muziek niet meer bij “ons” passen. Wij willen doorgroeien met Sensation en wij wilden ook een muzikale toon zetten voor de wereld, in twintig landen. Trance is voor mij niche stroming geworden en ik ben blij dat wij daar Trance Energy voor hebben, waar we overigens ook de wereld mee ingaan. Sensation is in principe een grote club en daar past dan ook andere muziek in. Wij draaien de muziek die nu in clubs wordt gedraaid en naarmate de avond vordert zetten we er wel een tandje bij.
En daarom wordt er op Sensation in andere landen nog wel trance gedraaid aangezien deze muziek daar nog wel populair is?
Het is een uitsterfbeleid. We willen niet in een keer helemaal om in het buitenland. Dat doen we rustig aan. Hier in Australië hebben we als afsluiter Tidy, die net tot de nummer één dj in Australië is verkozen. Aan het eind heb ik er ook minder moeite mee. Ik zeg ook niet dat wij nooit meer trance draaien en we bekijken ook soms per land hoe het zit. We zijn geen eenheidsworst.
Is voor jou de dj het middelpunt van Sensation, met de dj booth in het midden van de zaal, of de show eromheen?
Hij staat in het midden, dus technisch gezien is hij het middelpunt. Maar Sensation is Sensation. Daar horen show, techniek, dansers, vip tafels en natuurlijk goede muziek bij gedraaid door goede dj’s.
In welke landen gaan jullie Sensation nog meer doen en waarom juist die landen?
We gaan nu naar twintig landen, voornamelijk Europa en buiten Europa gaan we naar o.a. Chili, Brazilië, Australie en Maleisië. Waarom? De hele wereld is aan het dansen. We kunnen eigenlijk overal nu terecht en we zijn nu goed aan het kijken wat we de komende vijf jaar willen doen.
Heb je locale partners en wat voor problemen (met bijvoorbeeld vergunningen) ondervind je in andere landen?
In sommige landen, zoals hier in Australië, doen we het helemaal alleen omdat ik hier woon. Andere landen doen we Sensation met partners. Je loopt tegen de gekste dingen aan. In Rusland laatst kregen we een uur van te voren te horen dat we geen alcohol mochten verkopen. Wel een top feest gehad. Zonder alcohol en drugs, maar men had wel heupflesjes met eigen brouwsel mee haha!
Nog meer van dit soort vreemde acties meegemaakt?
In Chili hadden we midden in de zomer last van een enorme regenbui waardoor de lichttafels eruit sprongen. Gelukkig een dag van te voren en niet op de avond zelf. Productioneel kom je de gekste dingen tegen. Men zegt dat het straks af is bijvoorbeeld, maar dan kom je een paar uur later en dan is er niets klaar en kan je alsnog alles zelf doen.
In vergelijking met andere landen, hoe vind je achteraf gezien de regelgeving in Nederland omtrent feesten? Denk aan drugshonden, zero tolerance, weinig mogelijkheden tot maken van veel geluid, nachtvergunningen die bijna niet mogelijk zijn enzovoort.
Het zero tolerance gedoe ben ik een beetje zat aan het worden. Ik heb het liefst dat alles legaal zou zijn en dat we over drugs zouden kunnen praten en voorlichten maar we leven nu eenmaal in een wereld dat het verboden is. Verbied het dan ook en gooi dan ook de coffeeshops dicht, maar zadel mij niet op met het probleem dat mensen nu jointjes kunnen kopen waar belasting over geheven wordt en dat het op feesten en festivals ineens verboden is. Burgemeester Cohen van Amsterdam zei laatst nog: ‘dan moeten we misschien maar die feesten verbieden omdat daar pillen zijn’. Mijnheer Cohen, doet u uw werk dan goed denk ik dan, en haal al die drugs van de markt graag. Dat is uw werk niet mijn verantwoordelijkheid. Ik zou de gemeente en de overheid aansprakelijk moeten stellen voor al die drugs in dit land. Dat mag ik toch van hen verlangen dat het niet in de haven doorkomt en dat het geproduceerd wordt? Dan kunnen we tenminste een goed feest geven zonder gedoe.
Is je ervaring dat het in andere landen minder streng is dan in Nederland qua vergunningen en zero tolerance bij het organiseren van Sensation?
Dat is heel makkelijk: in de hele wereld zijn drugs verboden. Nooit problemen dus, daarom ben ik helemaal klaar met het beleid in Nederland: gewoon alles verbieden.
Hoe gaat t met Q-dance, de organisatie die nu in Nederland ID&T runt?
Goed.
Tevreden dus over het samengaan van Q-dance en ID&T?
We kennen elkaar al 30 jaar en we werkten al tien jaar als partners samen.
Gaat Q-dance net als ID&T ook wereldwijd feesten geven? Tot nu toe hebben ze dit al in o.a. Zweden, Australië en Italië gedaan.
Q-dance, Trance Energy, Mystery Land en Sensation gaan de wereld in. We gaan daar volgend jaar rustig over nadenken hoe we dat gaan doen.
Al een idee over de eerste landen buiten Nederland waar Trance Energy en Mystery Land plaats gaan vinden?
Trance Energy gaat naar Australië en Nieuw Zeeland in april 2009. Dan gaan we er vijf doen! Echt bijzonder dat we kunnen touren met zoiets. Dan gaan we ook naar Tsjechië en Polen en eventueel Duitsland. In Chili gaan we het ook doen. Mystery Land hebben we al in België (Tomorrowland) en we gaan ook echt als eerste Mystery Land naar Tsjechië. In 2010 gaan we ermee naar Australie, Chili en andere landen in Zuid Amerika.
Wat ben je verder nog allemaal van plan op dance gebied?
Ik kom volgend jaar terug naar Nederland en dan zal ik me druk bezig houden met de internationale plannen van ons bedrijf. In Studio 80 wil ik veel tijd en aandacht stoppen. Ik zou ook graag zien dat iemand een partij voor de HOUSE opzet in Amsterdam of wel misschien op tweede kamer niveau. Er is zo’n grote groep mensen die het zat is dat we alleen maar gezeik aan ons kop hebben. Laat ons af en toe met rust. Die feesten gaan heel goed en mensen maken daar veel plezier. Het is de grootste stroming ooit in de muzikale geschiedenis van Nederland. De export ervan is enorm en de overheid kan alleen maar zeuren. Daar zou ik graag aan mee willen werken. Als de Partij voor de Dieren twee zetels kan halen dan moet de partij van de Vrijheid (ik bedenk hem ter plekke) dat toch ook kunnen.
Ben jij dan niet de aangewezen persoon om die partij op te richten? Of de Belangen Vereniging Dance?
Ik niet. Zit er wel graag achter maar er zijn betere mensen voor in de Kamer dan ik. Ik zal het met alles wat we doen steunen. De BVD is een orgaan dat praat mét de overheid, ik zit liever in de kamer als stém.
Wie zou je wel geschikt achten ervoor? Wellicht een samenwerking met een
partij als D(ance) 66 met Boris vd Ham?
Als ik terug kom word ik lid van de D66. Altijd mijn partij geweest en ze zijn altijd een groot voorstander geweest van onze beweging.
Wat ben je van plan met Studio 80?
Het gaat meer dan fantastisch. Gert van Veen heeft daar een echte goede nieuwe koers ingezet. Er zijn meer dan twintig organisaties die daar dingen doen. We zijn nu in gesprek met mensen over de donderdagen, zondagen en de dinsdag, helemaal top. Ik zou daar graag meer workshops gaan geven en ervoor zorgen dat wij in Nederland het jonge talent de kans geven om door te breken en dat mensen ook doorkrijgen dat het je werk kan worden.
Foto’s: ID&T Archief
IJland is een unieke locatie aan het IJ, met een prachtig uitzicht op de skyline van Amsterdam. Van clubnachten en liveoptredens tot zakelijke events en feesten. Capaciteit: tot 1500 personen. Locatie adres: Tt. Vasumweg 171 - 1033 SG Amsterdam. Website: https://ijland.nl/ Oppervlakte: ruim 2400 m2. Entreeprijs: Vanaf gratis - verschilt per event